Kalkografia – odbitka z szablonu. Ciemna figura na jasnym tle
Znakomity sposób na tworzenie czarno-białych ilustracji na białym tle, choć kolorowe też fajnie wychodzą. Sprawdza się również w pracy z dziećmi i młodzieżą. Można też przygotować czarno-biały obrazek na szarym tle (przykładem może być praca ośmioletniej Kasi) lub fioletowo-biały na jasnofioletowym.
Metoda różni się od przedstawionej poprzednio sposobem przygotowania szablonu. Najprościej mówiąc potrzebny jest wzór w postaci... dziury w kartce ;)
Proces powstawania kalkograficznej odbitki na jasnym tle przedstawię na przykładzie tworzenia czarno-białego „portretu” grzyba.
Potrzebne: nożyczki, papier, żelazko, kalka maszynowa (czarna), cienkopis lub piórko i czarny tusz, pędzelek, biała (ewentualnie również czarna) farba np. plakatowa.
Złóż arkusz papieru (najlepiej nieco grubszy) na pół i wytnij sylwetkę grzyba, a właściwie jego połówkę.
Po rozłożeniu otrzymasz całą sylwetkę.
Z wyciętej z papieru sylwetki grzyba odetnij fragment, który na obrazku będzie jasny (szary) – tym przypadku jest to ogonek grzyba. Fragmenty sylwetki przedstawiające kapelusz i mech (czarne z założenia) możesz już wyrzucić.
Na papierze połóż kartkę z „dziurą” w kształcie grzyba.
Dodaj do tego fragment przedstawiający ogonek.
Przykryj to arkuszem kalki (strona z farbą pod spodem). Całość warto przykryć kawałkiem starej gazety, żeby zabezpieczyć żelazko przed zabrudzeniem. Na zdjęciach pomijam ten element, żeby lepiej zaprezentować technikę.
Przeprasuj. Pamiętaj! Dzieci mogą to robić wyłącznie pod opieką dorosłych!
Zdejmij kalkę.
Zdejmij „ogonek grzybka”. Jeśli chcesz uzyskać efekt szarego tła zdejmij wszystko. Z kolei biel uzyskasz pozostawiając wycięte z papieru elementy.
Przeprasuj jeszcze raz używając tej samej kalki.
Uzupełnij grafikę używając cienkopisu lub piórka (dobry pretekst do wprowadzenia tej techniki) i pędzelka. Użyj tuszu lub czarnej farby. Białe szczegóły możesz domalować kryjącą plakatówką lub korektorem.