Od kilkunastu lat prowadzę warsztaty kalkografii dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Chętnie poprowadzę je również w Państwa placówce. Można się ze mną skontaktować przy pomocy formularza.
Warsztaty dla dzieci Do czego służy żelazko? Jak to do czego? Oczywiście... do tworzenia grafik. Przy pomocy żelazka można zrobić nawet film. Pod warunkiem, że przygotujemy trochę czarnych albo fioletowych kalek. Dlatego technikę o której mowa nazwałam kalkografią. A że bywa odrobinę niebezpieczna (właśnie z uwagi na rozgrzane żelazko) dzieci mogą tworzyć kalkografie wyłącznie pod opieką dorosłych.
Podczas warsztatów prezentuję książkę zilustrowaną techniką kalkografii, plakat kalkograficznego filmu, własne grafiki i prace dzieci. Pokazuję jak przygotować kalkografię przy pomocy wyciętego z papieru szablonu (chętnym prezentuję również inne kalkograficzne techniki). Pomaga mi w tym flanelowa tablica i zestaw zdjęć ilustrujących poszczególne etapy pracy.
Na zakończenie dzieci przygotowują własne kalkografie.
Warsztaty można połączyć ze spotkaniem autorskim poświęconym książce "Marionetki Baby Jagi" (w tej technice wykonane są ilustracje).
Organizator powinien przygotować:
– nożyczki (dla każdego uczestnika);
– kalkę maszynową (czarną) lub ołówkową (fioletową) – 3-4 arkusze dla każdego uczestnika; (w razie problemów z zakupem mogę przywieźć)
– papier do drukarki/ksero A4 – 5-6 arkuszy dla każdego uczestnika;
– kredki.
Resztę materiałów przywożę ze sobą.
Optymalna grupa to maksimum dwadzieścia kilka osób. Warsztaty trwają zazwyczaj od 45 minut do 1,5 godziny – to zależy od ilości osób, dociekliwości uczestników itp.
Na indywidualne życzenie mogę poprowadzić warsztaty według innego scenariusza skupiając się na innych kalkograficznych technikach.
Warsztaty dla dorosłych Zajęcia przeznaczone są dla nauczycieli, instruktorów, animatorów kultury, specjalistów od terapii pedagogicznej oraz wszystkich, którzy chcą nauczyć się tej techniki.
Kalkografia to prosta i możliwa do zastosowania w nieomal każdych warunkach technika graficzna, która nadaje się zarówno dla profesjonalisty (grafika, malarstwo, ilustracje, a nawet film), jak również do pracy z dziećmi.
Fakt, że jest to „prawdziwa”, „dorosła” technika dla zawodowych plastyków przydaje jej powagi w oczach dzieci i młodzieży, co może się bardzo przydać w budowaniu motywacji podczas zajęć zajęć.
Pozwala wykazać się zarówno utalentowanym plastycznie dzieciom, jak i tym o obniżonych możliwościach manualnych – efekty są zawsze interesujące, co działa motywująco na tę drugą grupę.
W sposób wszechstronny rozwija zdolności manualne dzieci, angażując je do różnorodnej aktywności plastycznej (wycinanie, układanie własnych, bądź powtarzanie gotowych wzorów, wyklejanie, rysowanie, malowanie itp.)
Przygotowuje do wprowadzenia innych technik:
– rysunek piórkiem;
– techniki malarskie (tusz, plakatówka itp. – rozróżnienie laserunkowego i kryjącego sposobu nakładania farby);
– wprowadzenie do warsztatu ilustratora;
– inne techniki graficzne;
– kolaż;
– wycinanka ludowa (sztuka ludowa)
– i wiele innych...
Może pełnić różne zadania edukacyjne. Przydaje się do wprowadzania rozmaitych zagadnień z zakresu wiedzy o sztuce i kulturze, prowadzenia ćwiczeń kompozycyjnych (kompozycja otwarta i zamknięta); prezentacji kierunków sztuki oraz artystów wykorzystujących w swej pracy element przypadku; prezentacji technik graficznych itp.
Dzieci bardzo ją lubią i doskonale się przy niej bawią, co miałam okazję niejednokrotnie obserwować podczas zajęć.
Jest to technika intrygująca zarówno ze względu na nietypowy proces twórczy, jak i możliwość uzyskania oryginalnych efektów plastycznych. Pobudza wyobraźnię, rozwija pomysłowość (dzieci na ogół wymyślają własne sposoby jej wykorzystania). Pokazuje, że nawet najzwyklejsze przedmioty mogą posłużyć do niezwykłych celów. Pozwala docenić rolę przypadku w procesie twórczym.
Posiada związany z procesem twórczym „haczyk”, który pozwala przykuć uwagę dzieci (kalka, żelazko – kiedy oznajmię, że to, co będziemy robić jest odrobinę niebezpieczne mam na dłuższy czas zagwarantowaną uwagę dzieci).
Podczas warsztatów prezentuję na konkretnych przykładach (pokaz techniki, prac dzieci, własne ilustracje itp) różne możliwości zastosowania kalkografii.
Na zakończenie uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonują prace graficzne.
Organizator powinien przygotować:
– nożyczki (dla każdego uczestnika);
– kalkę maszynową (czarną) lub ołówkową (fioletową) – 2-3 arkusze dla każdego uczestnika (w przypadku problemów z zakupem kalkę mogę przywieźć ze sobą)
– papier do drukarki/ksero A4 – 4-5 arkuszy dla każdego uczestnika;
Resztę materiałów przywożę ze sobą.
Optymalna grupa to maksimum dwadzieścia kilka osób. Warsztaty trwają zazwyczaj – 1,5-2,5 godziny – to zależy od ilości osób, dociekliwości uczestników itp.